Co zabrać na boks?

Co potrzebuję do uprawiania boksu

Co ciekawe boks jest jednym z tańszych dyscyplin sportowych. Dobre rękawice bokserskie starczą nam na lata. Tak samo jak buty. Nie wiesz jaki sprzęt masz wybrać? Nie martw się. Doradzimy. Na sali znajduje się sprzęt z którego można korzystać w pierwszym etapie przygody z boksem. Jeśli jednak masz zamiar kontynuować treningi warto wyposażyć się we własny sprzęt.

Sprzęt ochronny

Kask ochronny – nie jest niezbędny na początku przygody z boksem. Jednak jeśli masz w głowie sparingi, warto się w taki kask zaopatrzyć. Dobry kask ochronny boksera zabezpieczy części głowy (łuki brwiowe, uszy, niektóre szczękę) przed urazami.Kaski bokserskie najczęściej wykonywane są ze skóry, wewnątrz wypełnione gąbką. Występują z ochroną szczęki lub bez.

Ochraniacze zębów i warg – tzw. gumowa szczęka, część wyposażenia osobistego boksera. Jest to niezbędny element treningu bokserskiego. Zęby ma się tylko jedne więc warto o nie zadbać. Szczęka najczęściej jest wykonana są z miękkiego tworzywa (najczęściej kauczuku) w kształcie półokrągłej rynienki. Szczękę przed treningiem dopasowuje się na ciepło. Ochraniacz ten zabezpiecza przed utratą zębów i rozbiciem warg. gdzie siła ciosu jest amortyzowana przez miękką i gładką powierzchnię oraz zęby nie obijają się o siebie. Ochraniacz stosowany jest obowiązkowo. Przeciętny koszt ochraniacza to 15-25 zł.

Pozostałe

Buty – buty sznurowane sięgające powyżej kostki. Często wykonane z miękkiej skóry, z cienką podeszwą gumową bez obcasa. Bieżnik butów płaski ułatwiający przyczepność oraz skręt nogi niezbędny przy zadawaniu ciosów.  Przeciętny koszt butów to 160-250 zł

Spodenki – wykonane z materiału np. płótna, popeliny, jedwabiu, materiały dry fit itp. Sięgają do połowy uda i posiadają pasek szerokości około siedmiu centymetrów, wykonany z trzech lub czterech gum oddzielnie wszytych w materiał innego koloru niż spodenki.

Rękawice bokserskie – podstawowy sprzęt boksera. Rękawice wykonane są ze skóry, lub tańsze z eco skóry. Wewnątrz posiadają wyściółkę, która stanowi minimum 50% masy całych rękawic.  Rękawice bokserskie ważą od 250 do około 350g każda. Zastosowanie wyściółki ma na celu amortyzowanie siły ciosu, nie może się przesuwać ani zmieniać kształtu. Rękawice bokserskie występują w różnych rozmiarach oraz twardościach. Warto przed wyborem poradzić się trenera. Przeciętny koszt dobrych rękawic ze skóry to ok 200 zł. Rękawice eco skóra – ok 80-100zł (dobre np. dla dzieci)

Owijka (tzw. bandaże lub taśmy) – niezbędny element wyposażenia. Specjalne bandaże, zakładane na dłonie pod rękawice bokserskie. Występują w rożnych długościach od 3,5m do 5m.  Ich zadaniem jest wchłanianie potu oraz stabilizacja nadgarstka i kości śródręcza, co pomaga zapobiegać kontuzjom. Prane po każdym treningu uchronią rękawice przed brzydkimi zapachami. Przeciętny koszt to 15-25 zł.

Urządzenia treningowe

Skakanka bokserska – podstawowe wyposażenie każdego boksera. Skakanki bokserskie wykonane są z linki stalowej, skóry, tworzyw sztucznych. Występują w wielu rozmiarach, wagach a także w wersjach z licznikami. Przeciętny koszt to 30-40 zł.

Gruszka bokserska – potocznie nazywana również kukurydziakiem, jest to worek skórzany przypominający kształtem gruszkę o średnicy około 25 cm i wysokości 35 cm, wypełniony grochemkukurydzą, ścinkami szmat lub kawałkami gumy, przymocowany linką do sufitu, stosowany w treningu bokserskim do ćwiczenia ciosów zadawanych na głowę przeciwnika. Element wyposażenia sali treningowej.

Worek treningowy – jest to worek w kształcie walca (występuje w wielu rozmiarach) przymocowany linką bądź łańcuchem do sufitu, stosowany do ćwiczenia wszystkich ciosów.
Element wyposażenia sali treningowej.

Głowica na sprężynie – przyrząd bokserski stosowany w treningu do ćwiczeń wyrabiających wyczucie dystansu, refleks i celność ciosów. Głowica na sprężynie zbudowana jest z metalowej podstawy, do której na środku przymocowana jest sprężyna zakończona metalowym prętem z urządzeniem do regulowania wysokości przyrządu, na końcu pręta znajduje się piłka skórzana wypełniona powietrzem, w czasie ćwiczeń wysokość górnej części głowicy nie powinna przekraczać wysokości głowy ćwiczącego.
Element wyposażenia sali treningowej

Piłka na gumie (refleksówka) – to piłka wykonana z miękkiej skóry, wewnątrz posiada dętkę napełnioną powietrzem, umieszczona w siatce ze sznurka, zawieszona jest na cienkiej gumie na wysokości głowy, stosowana w ćwiczeniach doskonalących wyczucie odległości i rytmu oraz refleks zawodnika.
Element wyposażenia sali treningowej

 

Źródło: Wikipedia

Dowiedz się więcej

Boks to nie tylko szlachetna walka na pięści. Boks uczy kontroli nad uczuciami. Poprawia samopoczucie i samoocenę. Boks pozwala aktywnie wypocząć. Niweluje zmęczenie umysłowe i dodaje energii do działania. Trenowanie boksu rozładowuje napięcie emocjonalne, frustracje oraz stres. Pomaga w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi. Boks uczy zasad koleżeństwa i gry Fair Play. Uczymy według zasad tradycyjnej szkoły boksu. Akademia prowadzona jest przez nauczyciela akademickiego AWF oraz WAT.

BlogFAQ